Ubod stršljena: Za neke ljude može biti smrtonosan, a evo kako si pomoći
Najveće ose koje žive u organiziranim zajednicama su stršljeni koji se hrane drugim kukcima, a naročito pčelama. Za razliku od komaraca i obada, stršljeni se ne hrane krvlju drugih životinja, ali ih napadaju kada se osjećaju ugroženima.
Invazija stršljena
Iako je njihov otrov manje toksičan od otrova ostalih osa, sadrži više acetilkolina, tvari koja izaziva jak osjećaj pečenja, a njihov žalac također dublje prodire u kožu, zbog čega uzrokuje i veću bol. Stršljeni u prosjeku dosežu dužinu od 45 mm.
Ubod stršljena ne predstavlja opasnost za čovjekovo zdravlje, osim kod onih osoba koje su alergične na njegov otrov, za njih ubod stršljena može biti smrtonosan.
Istraživači sa Univerziteta Warwick u Velikoj Britaniji iznijeli su zabrinjavajući zaključak vezan uz novu invazivnu vrstu na tom području – azijske stršljenove.
Studija predviđa da bi azijski stršljen, ujedno i veliki neprijatelj svih drugih korisnih insekata, mogao “kolonizirati” Veliku Britaniju u roku od dva desetljeća.
Naučnici vjeruju da se azijski stršljen prvi put u Europi pojavio 2004. godine prilikom uvoza kineske keramike u Francusku. Kako bi se invazija spriječila, potrebno je educirati pčelare, ali i šire mase radi lakše identifikacije ove prilično invazivne te za ljude iznimno opasne vrste insekta.
Izgled uboda
Nakon uboda dolazi do stvaranja otekline, crvenila i osjećaja svraba na oštećenom dijelu kože. Mali ubod može proći već za pola sata ili sat vremena, ali ako je osoba posebno osjetljiva na njegov otrov, može oteći čitava ruka, noga ili drugi dio tijela na kojem se nalazi ubod.
Kako biste spriječili širenje otrova u tijelo, ubodeni dio tijela držite povišeno u odnosu na trup (posebno ako je u pitanju ubod stršljena u glavu).
Ako je žalac ostao u koži, pokušajte ga istisnuti nožem za mazanje.
Nemojte koristiti pincetu jer se njome najčešće samo otrov dodatno istisne u tijelo, a žalac ostane dublje u koži.
Prva pomoć
Posebno su opasni ubodi na predjelu grla i vrata jer oteklina može uzrokovati otežano disanje ili čak gušenje, zbog čega je povrijeđenu osobu potrebno odmah odvesti na hitni bolnički prijem.
Ubodi otrovnih insekata (kao što je ugriz stršljena) posebno su opasni za osobe sklone alergijskim reakcijama. One mogu pasti u anafilaktički šok, koji se očituje također kroz otežano disanje, povišenu tjelesnu temperaturu, drhtavicu te mučninu i povraćanje.
Osobe koje razviju takvu alergijsku reakciju trebaju odmah posjetiti liječnika i primiti antihistaminike.
Crvenilo i svrab nakon uboda stršljena mogu potrajati i do 10 dana. Međutim, to se vrijeme može skratiti, a simptomi ublažiti na jednostavne načine.
Osobe alergične na ugriz stršljena i ose svakako ne bi trebale zalaziti u potencijalna staništa ovih insekata bez injekcije adrenalina.
Prirodni lijek
Mjesto na kojem se nalazi ugriz stršljena potrebno je odmah isprati čistom vodom i sapunom, kako bi se izbjegao nastanak infekcije. Također, preporučuje se nanijeti sredstvo za dezinfekciju u obliku antiseptičkog spreja.
Kako bi se smanjila oteklina, preporučuje se na ranu stavljati hladne obloge svakih nekoliko sati, a mogu pomoći i esencijalna ulja metvice i lavande koja će ublažiti svrab i bol.
Za smirivanje upale i ublažavanje otekline možete pokušati i korištenjem eteričnog ulja paprene metvice ili lavande. Mogu pomoći i mast od gaveza ili nevena.
Sprječavanje uboda
Kod jakih uboda liječnik će prepisati antihistaminike i lokalne kortikosteroide koji se uzimaju za vrijeme trajanja otekline.
Izbjegavajte nošenje šarene odjeće ili odjeće koja podsjeća na cvijeće, budući da takva odjeća privlači insekte.
Stršljene može privući i miris znoja ili cvijetnih parfema pa pokušajte minimalizirati fizičke i kozmetičke mirise dok ste u prirodi.
Ako se u vašoj blizini pojavi stršljen, nemojte paničariti i raditi nagle pokrete jer to može uplašiti životinju, zbog čega ona može reagirati odbrambenim ubodom.
Ako boravite na otvorenom gdje postoji opasnost od uboda insekata, zaštitite kožu odjećom i ne hodajte bosi.
Koristite sredstva za zaštitu od uboda insekata. Takva sredstva svojim mirisom većinom uspješno odbijaju insekte.